Wybór dobrego przedszkola Montessori nie jest łatwy.

Rodzice szukający odpowiedniego miejsca dla swoich pociech mogą czuć się zagubieni ponieważ termin „Montessori” nie jest objęty prawami autorskimi. Znalezienie autentycznego programu Montessori i otoczenia wspierającego optymalnie rozwój dziecka nie jest rzeczą prostą. Taka szkoła musi być wyposażona w niezbędne materiały edukacyjne najwyższej jakości, ale musimy przede wszystkim pamiętać, że za hasłem Montessori kryje się cała filozofia. Ważni są wyszkoleni nauczyciele rozumiejący dogłębnie tę metodę.

Na co więc zwrócić uwagę odwiedzając placówkę Montessori? Oto kilka wskazówek:

  • Możliwość rozmowy z nauczycielem prowadzącym, da Ci możliwość zrozumienia jego podejścia do dzieci.
  • Certyfikaty Montessori. Najlepsze kursy dla nauczycieli znajdziemy za granicą. Duże organizacje jak AMI i AMS oferują treningi trwające wiele miesięcy i kompleksowo przygotowujące do pracy z dziećmi. Warto poświęcić trochę czasu i znaleźć klasę z nauczycielem posiadającym taki certyfikat. Jest to jakość rozpoznawalna na całym świecie. Kursy internetowe lub krótkie kilkudniowe kursy doszkalające, mogą być doskonałym uzupełnieniem kwalifikacji nauczyciela.
  • 3 godzinny cykl pracy własnej daje dzieciom przestrzeń do podejmowania ambitnych zadań odpowiadającym ich pasjom.
  • Stoliki indywidualne w grupie wiekowej 3-6 ułatwiają dzieciom pracę w skupieniu gdy ich koncentracja dopiero się kształtuje.
  • Grupy mieszane wiekowo są niezwykle ważne dla naturalnego rozwoju społecznego i doświadczania empatii już w najmłodszym wieku. W Montessori wierzymy, że najlepszym do naśladowania wzorcem dla społeczności maluchów jest rodzina wielodzietna, w której starsze dzieci są wrażliwe na potrzeby młodszych, a młodsze mają możliwość obserwacji i nauki od 5, 6-latków. Towarzystwo starszych kolegów dodatkowo inspiruje do poznawania nowych materiałów i niezwykle motywuje do podejmowania nie raz trudnych wyzwań.
  • Poproś o harmonogram tygodniowy. Dowiesz się z niego jak dużo czasu dzieci spędzają na świeżym powietrzu i jak różnorodnie zorganizowany jest dzień.
  • W placówkach Montessori dużą wagę przykłada się do szeroko rozumianej samodzielności dziecka. W ciągu dnia, kiedy poczuje głód, czeka na niego bufet z przekąskami. Kiedy jest zmęczone po południu, ma możliwość odpocząć w cichym kąciku.
  • Ogród lub taras pozwalają na pełniejsze doświadczanie przyrody, dlatego tak ważne jest by otoczenie zewnętrzne było pełne naturalnych atrakcji, a dzieci miały możliwość swobodnej zabawy.
  • Klasa powinna być jasna, uporządkowana i zapraszająca, na próżno w niej szukać postaci z kreskówek i plastikowych zabawek. Szkoła chroni dzieci przed wpływami wszechobecnego marketingu.  Prostota i funkcjonalność uczą porządku. Piękne przedmioty budują poczucie estetyki.
  • Sprawdź czy rozmiar mebli jest odpowiedni dla dzieci i czy przestrzeń jest zaprojektowana z myślą o potrzebach 3-6 latków. Idealne otoczenie Montessori jest całkowicie dedykowane dzieciom. Oznacza to, że wszystkie przedmioty i pomoce, potrzebne w ciągu dnia są w ich zasięgu. Pozwala to na pełną niezależność od dorosłych w decydowaniu o swojej zabawie.

Więcej informacji o standardach Montessori szukaj na stronie AMI.