plac zabaw montessoriNa naturalnych placach zabaw wykorzystuje się ukształtowanie terenu, roślinność, naturalne materiały i elemnty do zabawy. Miejsca te są bardzo atrakcyjne dla dzieci, mimo że nie znajdziemy tu typo­wych sprzętów. Taki ogród rozwi­ja w większym stopniu niż kla­syczne place, ponieważ wymaga od dzieci kreatywności i wymyślania różnych typów zabaw, nie tylko ruchowych. Dzięki wykorzystaniu naturalnego otoczenia, kamyków, patyków, pieńków, kwiatków czy jarzębiny rozwija motorykę mniej­szą oraz wyobraźnię. Wspólne organizowanie przez dzieci czasu wspomaga rozwój inteli­gencji społecznej.

Nasz ogród to wielka przestrzeń i mnóstwo pomysłów na zabawę. Skrywa ogrom zakamarków i kryjówek, jest hamak i górki z których można się turlać, zbiegać czy zjeżdżać.

pieńki, kawałki drewna oraz wózki do przewożenia rozmaitych rzeczy, zapewniony jest też dostęp do bierzącej wody np. do podlewania roślin.
Dzieci mają do dyspozycji własne konewki, łopatki i grabki, których używają do prac w ogrodzie. Dzięki uprawie grządek mają możliwość obserwować cykl życia roślin od sadzonki lub ziarenka aż do zbierania owoców. Owoce te latem posłużą w klasie do przyrządzenia przetworów własnej roboty.

Jedną z ulubionych atrakcji dzieci są zrobione specjalnie na zamówienie I love montessori ogromne konstrukcje z pnia 100-letniej topoli. To całkowicie organiczne formy z drewna i liny, dające nieskończone możliwości zabawy. W dziecięcej wyobraźni zamieniają się w kryjówki, sklepiki, domki, miejsca do wspinaczki, bazy, pojazdy oraz każdego dnia coś nowego.

Nasz ogród ciągle się rozwija i dzięki obserwacji dzieci wciąż przybywa nam pomysłów, które realizować będziemy nadchodzących miesiącach. Nasz plac zabaw żyje!

 

IMG_6823
IMG_6823
IMG_6823

 

IMG_6823

 

SONY DSC

 

DSC001111

 

IMG_5321

 

IMG_5827

 

20140404_160742 copy

 

DSC00111

 

przedszkole

przedszkole plac zabaw
przedszkole plac zabaw
przedszkole plac zabaw
przedszkole plac zabaw