Na naturalnych placach zabaw wykorzystuje się ukształtowanie terenu, roślinność, naturalne materiały i elemnty do zabawy. Miejsca te są bardzo atrakcyjne dla dzieci, mimo że nie znajdziemy tu typowych sprzętów. Taki ogród rozwija w większym stopniu niż klasyczne place, ponieważ wymaga od dzieci kreatywności i wymyślania różnych typów zabaw, nie tylko ruchowych. Dzięki wykorzystaniu naturalnego otoczenia, kamyków, patyków, pieńków, kwiatków czy jarzębiny rozwija motorykę mniejszą oraz wyobraźnię. Wspólne organizowanie przez dzieci czasu wspomaga rozwój inteligencji społecznej.
Nasz ogród to wielka przestrzeń i mnóstwo pomysłów na zabawę. Skrywa ogrom zakamarków i kryjówek, jest hamak i górki z których można się turlać, zbiegać czy zjeżdżać.
Są pieńki, kawałki drewna oraz wózki do przewożenia rozmaitych rzeczy, zapewniony jest też dostęp do bierzącej wody np. do podlewania roślin.
Dzieci mają do dyspozycji własne konewki, łopatki i grabki, których używają do prac w ogrodzie. Dzięki uprawie grządek mają możliwość obserwować cykl życia roślin od sadzonki lub ziarenka aż do zbierania owoców. Owoce te latem posłużą w klasie do przyrządzenia przetworów własnej roboty.
Jedną z ulubionych atrakcji dzieci są zrobione specjalnie na zamówienie I love montessori ogromne konstrukcje z pnia 100-letniej topoli. To całkowicie organiczne formy z drewna i liny, dające nieskończone możliwości zabawy. W dziecięcej wyobraźni zamieniają się w kryjówki, sklepiki, domki, miejsca do wspinaczki, bazy, pojazdy oraz każdego dnia coś nowego.
Nasz ogród ciągle się rozwija i dzięki obserwacji dzieci wciąż przybywa nam pomysłów, które realizować będziemy nadchodzących miesiącach. Nasz plac zabaw żyje!