Wiklina w ogrodzie

O wprodzeniu wiklinowych elementów placu zabaw myśleliśmy od dawna. Roślina dokonale się przyjmuje i pozwala się dowolnie kształtować. Zaczeło się od inspiracji. Pierwszy pomysł to nietypowa pisakownica i „żywym dachem” z wikliny.

wicker sandpit

Wiklina wykorzystana do piskownicy

wicker sandpit

Przepiękny żywy dach z wikliny daje cień i ochłodę w letnie dni. Piskownica doskonała.

Pozostaje problem zabezpieczenia piasku przed deszczem i w czasie jesiennego opadania liści który rozwiążemy pewnie rozciąganą pokrywą z twardej agrowłókniny.

Przepięknie wyglądają też wiklinowe altanki, tunele i labirynty.

wiklina w ogrodzie -  żywy tunel   wiklina w ogrodzie - światło w altanie wiklina w ogrodzie - bramka wiklina w ogrodzie - altanaka 2 wiklina w ogrodzie - ogrodzenie wiklina w ogrodzie - altana wiklina w ogrodzie - tunel

wiklina w ogrodzie

wiklina w ogrodzie

Wierzby rosną w różnych miejscach – od arktycznej tundry przez strefy klimatu umiarkowanego po tropiki, od morskich nabrzeży po tereny wysokogórskie. Szczególnie rozpowszechniona jest wierzba migdałowa.

Wierzba (salix) i topol (populus) – która też występuje w naszym ogrodzie – to jedna z najstarszych roślin kwitnących pochodząca jeszcze sprzed epoki lodowcowej.

Roślina ta lubi chłodne i wilgotne, ale nasłonecznione miejsca.