Children have an anxious concern for living beings, and the satisfaction of this instinct fills them with delight. It is therefore easy to interest them in taking care of plants and especially of animals. Nothing awakens foresight in a small child such as this. When he knows that animals have need of him, that little plants will dry up if he does not water them, he binds together with a new thread of love today’s passing moments with those of the morrow.
signature-maria-montessori-przedszkole-warszawa-plasy-39

Obserwacja natury i obcowanie z nią pozwala dzieciom nabrać szacunku do otaczającego je świata oraz poczuć się jego częścią. Pozwala również zauważyć jak piękna, różnorodna i fascynująca potrafi być przyroda, kiedy przyjrzymy się jej z bliska.

wizyta zoo w przedszkolu ilovemontessori wizyta zoo w przedszkolu ilovemontessori
wizyta zoo w przedszkolu ilovemontessori v  wizyta zoo w przedszkolu ilovemontessori