Nauczyciel wg metody Montessori funkcjonuje jako kreator środowiska, osoba od zasobów, przykład do naśladowania, osoba demonstrująca, prowadząca zapiski i szczegółowo obserwująca zachowanie i rozwój każdego dziecka. Nauczyciel umożliwia uczenie się. Nasi nauczyciele posiadają wykształcenie Montessori  – nakierowane na naszą grupę wiekową.

OLA KOTLARZ

TEACHER

A graduate of the 1st and 2nd degree Music School and the Higher School of Management, major of National Security. Her passion is playing on piano and singing. She loves to spend her time around children and she is like good spirit of our preschool. Full of warmth, empathy and sense of humor, she helps to watch over safety of our pupils.

ANNA FIGIEL

TEACHER

She is graduate of the faculty of pedagogy and psychology at UMCS in Lublin, major of preschool pedagogy with pedagogical therapy. Co-teacher and part of Ilovemontessori family for nearly 4 years. Leads extra activity classes from science and 3D art forms, master of storytelling. She spend 2 years living in UK. One of her biggest passions is ceramics and among many other creative talents she is owner of ceramic instructor diploma. The natural serenity and gentleness are the great values of Miss Anna at work with children. In private life she is a mother of 8 year old girl and biking trip passionate.

Ewelina Borkowska

CO-TEACHER

Ewelina Borkowska, absolwentka Katolickiego Uniwerystetu Lubelskiego oraz Uniwersytetu Warszawskiego, wydziału Pedagogiki. Posiada kurs Nauczyciela Montessori dla dzieci 3-6 lat. Pracuje w Ilovemontessori od 2019 roku. Jest wspaniałym, energicznym nauczycielem kochanym przez dzieci 🙂. Do klasy wprowadza mnóstwo pozytywnej energii, sportu i szaleństwa. Jej pasją jest malarstwo i rośliny. Swoje hobby również bardzo chętnie dzieli z naszymi uczniami.

AGNIESZKA KIERDELEWICZ

CEO

She studied social psychology of computer science and communication at SWPS in Warsaw. Director of Ilovemontessori. The idea for the preschool was naturally born in Agnieszka’s mind along with the appearance of son Sasha and daughter Lili in her life. Propagator of an ecological and healthy lifestyle. In her free time she likes to train crossfit. She takes care of good atmosphere in our small community and she is an excellent team leader. She participated in many conferences connected with Montessori Method and on the occasion of numerous trips, she had the opportunity to observe the work of preschools in various parts of the world.

RICARDO MARQUES

SPORT

Dzieci mają ogromne pokłady energii, naszym obowiązkiem jest stworzenie im możliwości wykorzystania jej w pożyteczny i bezpieczny sposób.

Zajęcia prowadzone są przez specjalistów w dziedzinie sportu i pracy z dziećmi. Każde dziecko może odnaleźć się w sporcie i mieć przy tym mnóstwo zabawy!

Oprócz zajęć sportowych ogólnorozwojowych odbywają się też zajęcia tematyczne.

2 razy w tygodniu,  prowadzona przez mestre Ricardo Marquez capoeira – brazylijska sztuki walki i tańca, która jest wspaniałym sposobem na rozwinięcie u dziecka poczucia rytmu, ogólnej sprawności fizycznej, zdolności interakcji z rówieśnikami. 

Sport w przedszkolu to również poznawanie wielu dyscyplin na szkolnych wycieczkach i dzięki naszym ciekawym gościom.

Mr Mariusz

CO

Co-creator of preschool. For Ilovemontessori is a mainstay and support for organizational matters. He has an enormous ease in communication with children and enjoys great sympathy among them. Sometimes he manages to find extra time and to lead DIY and gardening activities with children.

“…..”

...